Practice the theory!

Sign up to compete at EBEC 2017 and show everyone, what you are capable of!

Sign up More information...

About EBEC

EBEC (European BEST Engineering Competition) is international technical competition organized by european student organization BEST(Board of European Students of Technology). In Brno the competition is organized by non-profit student organization BEST Brno.

The preliminary round for EBEC Brno 2017 will be held on Tuesday, March 14, 2017 and final round will take place on Wednesday, March 29, 2017 at the Faculty of Business and Management (FBM) at the University of Technology.

You can send applications until March 12, 2017!

Photogallery:

EBEC by competitors:

After the initial round of the competition, I did not expect to enter the field of electronics. I was pleasantly pleased. I have no negative impressions.
– Student from the Faculty of Electrical Engineering

It was great how enthusiastic, positive and smiling people were involved in the organization of the competition. Everything was perfect! For the whole day, I didn’t lack anything. Even among the organizational team were only pretty girls - best support human can possibly wish for :D. Keep up the good work, because what you do is great and it is a pleasure to participate in events you organize.
– Student from the Faculty of Mechnaical Engineering

Dates of faculty rounds


Categories


Team Design

In this category you will receive a task to construct a functional installation or model according to the pre-specified requirements and properties.

Case Study

In the category Case Study you'll try to solve a given problem from practice originally and subsequently present its solution.

F.A.Q.


Pro koho je soutěž určena?

Účast na soutěži je zdarma a soutěžícím se může stát každý student VUT v Brně nezávisle na ročníku a dosaženého vzdělání.

Kdy bude zpřístupněno zadání?

Konkrétní zadání se dozví všichni soutěžící až v soutěžní den a všichni mají tedy stejné podmínky na to, aby uspěli.

V jakém jazyce bude zadání?

Vzhledem k možnosti postupu do mezinárodního kola bude originál zadání v anglickém jazyce. Česká verze bude dostupná na požádání.

Jak bude soutěž probíhat?

Ráno se svým týmem dorazíte na místo, dostanete všechny instrukce a soutěž může začít! Během dne bude k dispozici občerstvení a doprovodný program.

Jak probíhají další kola soutěže?

Vítězný tým dostane příležitost se zúčastnit regionálního kola EBEC Central, ve kterém bude soutěžit týmy z Česka, Slovenska a Maďarska. V případě dalšího postupu následuje prestižní celoevropské kolo EBEC Final v Brně.

Proč se na soutěž přihlásit?

Máš možnost se seznámit se zajímavými firmami z praxe, užít si zábavu při týmové spolupráci, vylepšit si své prezentační schopnosti a navíc vyhrát zajímavé ceny. Každý soutěžící dostane zdarma oběd, na památku soutěžní tričko a večer se může účastnit afterparty s občerstvením zdarma.

XY
Competitors
2
Categories
6-8
Hours
6
Companies

Sign up


Application form will be available for:


Tým

Vedoucí týmu
S vedoucím týmu bude probíhat e-mailová komunikace. Vedoucí týmu musí být studentem fakulty, na které se tým EBECu účastní.
Druhý člen týmu
Třetí člen týmu
Čtvrtý člen týmu
Organizátor je povinen postupovat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Životopisy

Životopis můžete přiložit hned k přihlášce, případně ho nejpozději do 12. března odeslat na email ebec.brno@gmail.com. Vaše životopisy se prostřednictvím studentské organizace BEST dostanou k partnerským firmám, které vás v případě nabídky práce mohou kontaktovat. Pokud ještě životopis nemáte, na adrese http://www.zivotopisy.cz/strukturovany-zivotopis najdete předlohu, případně máte možnost ho za 10 minut vytvořit a vyexportovat do formátu pdf.

Partners